Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/tosiana1/public_html/welshterrier.com.pl/inc/inc_database.php on line 102
Pielęgnacja | Strony | terierwalijski.com.pl, welshterrier.com.pl - Terier Walijski Hodowla, szczeniętaWersja polska

English version
Highlight Highlight Highlight Highlight
> Strona główna > Pielęgnacja

Szata teriera walijskiego składa się z dłuższego, szorstkiego włosa okrywowego oraz krótkiego, gęstego i miękkiego włosa tworzącego podszerstek. Wymaga ona trymowania nie tylko po to aby właściwie przygotować psa do wystawy, ale przede wszystkim po to aby usunąć przerośnięty, kędzierzawy, długi i martwy włos; wytrymowany pies nie gubi włosów!!! a więc mamy porządek w domu! 
Tak więc dzięki wyborowi teriera walijskiego nie martwimy się o okres linienia co w mieszkaniu jest nie lada problemem jeśli chodzi o utrzymanie czystości nie tylko podług ale i ubrań.
 
      Trymowanie tak naprawdę nie jest trudne (a nawet całkiem łatwe - poza przygotowaniem pod wystawy, choć i to można opanować); powinno się trymować psa kilka razy w roku. Ostrzyżenie psa maszynką, co pozornie upraszcza pracę, niszczy mu jednak włos co najmniej na pół roku. Po strzyżeniu w skórze pozostaną wszystkie dojrzałe i martwe włosy. Tylko pies trymowany będzie soczystorudy i czarny oraz będzie mieć szorstką fakturę nowo odrośniętej sierści. Trymowanie także wydatnie wzmacnia włosy, a regularnie powtarzane pozwala osiągnąć stan w którym rosną one do wlaściwej długości.

Choć najprościej sprawę powierzyć fachowcowi, ja zachęcam do  samodzielnej pracy (no może te pierwsze kroki stawiać po literaturze fachowej i pod okiem hodowcy czy groomera).

Do niezbędnych narzedzi zaliczyć trzeba:
-   nóż do trymowania
-   nożyczki fryzjerskie o cienkich czubkach
-   grzebień o długich i rzadkich zębach
Oczywiście chcąc osiągnąć najwyższy, profesjonalny poziom musimy znacznie poszerzyć warsztat (przede wszystkim o stół trymerski).

PSA SKUBIEMY ZGODNIE Z KIERUNKIEM WZROSTU WŁOSA - WYCIĄGAMY WŁOSY - NIE POD WŁOS!!!


 
Wg niekwestionowanego autorytetu, Międzynarodowego Sędziego Kynologicznego i hodowcy Terierów p. Elżbiety Chwalibóg terminarz trymowania mający na celu przygotowanie do wystawy jest następujący (odsyłam do publikacji pani Chwalibóg "Teriery"):

Pierwszy raz wyskubujemy psa „na goło" 10-12 tygodni przed wystawą. Oszczędzamy tylko spód piersi, nogi, brodę, wąsy. Później będziemy jeszcze ponownie skubać pewne partie.

  • Głowa

Uszy, czoło, policzki, podgardle wyskubujemy przy pomocy nożyka do chwili, gdy już widzimy skórę; ostatni raz 15 - 25 dni przed wystawą. Parę dni przed wystawą przycinamy równo nożyczkami brzegi uszu jak najbliżej skóry. Ucho ma być jak najmniejsze, cienkie, trójkątne i bez frędzelków. Zostawiamy bardzo skąpe, mocno przeskubane brwi, zaczesywane na oczy. Włosy między oczami, na grzbiecie nosa także lekko skracamy, wyrównując nożyczkami.

Boki głowy powinny tworzyć linię prostą (wydłużony prostokąt), w związku z tym nie należy trymować policzków zbyt głęboko, trzeba za to nie bać się obcinania nożyczkami zbyt długich zwykle włosów na wargach, poszerzających głowę. Brodę należy zostawić niewielką.

  • Szyja, przód i boki

Podgardle, boki szyi, ramiona skubiemy na goło na 15-25 dni przed terminem wystawy. Bezładnie sterczące włoski wyrównujemy nożyczkami lub maszynką na żyletki. Górną część szyi ostatni raz skubiemy 6-8 tygodni przed wystawą. Przejście między włosem krótkim na bokach szyi a długim na karku ma być łagodne, by sprawiało wrażenie naturalnej okrywy włosowej. Należy także unikać skubania pewnych partii zbyt późno, co powoduje zupełnie wyblakniecie sierści.

  • Kłąb psa skubiemy 10 tygodni przed wystawą — tam włos ma być najdłuższy.

Żebra nie powinny być ani zupełnie płaskie, ani beczkowate. Należyty kształt nadajemy im, wyskubując 3 tygodnie przed wystawą. Spód piersi pozostawiamy obrośnięty, by uzyskać wrażenie głębokiej klatki piersiowej. Wszelkie odstające włoski dokładnie przycinamy lub wyskubujemy. Za długi włos na spodzie klatki piersiowej czyni sylwetkę „klocowała".

 

Psa wystarczy czesać raz w tygodniu, a nawet rzadziej. Koniecznym zabiegiem jest przesuwanie nożykiem z ząbkami po szyi,

grzbiecie i bokach psa. Na nożyku pozostaje szary, sfilcowany, miękki i jasny podszerstek. Po takich zabiegach włos na tułowiu staje się błyszczący i bardziej szorstki.

  • Tułów i ogon

Długość włosów u nasady ogona ma być taka, jak na kłębie. Trymujemy to miejsce na 8 tygodni przed wystawą. Ogon przez to wydaje się wyżej osadzony, a tułów psa bardziej zwarty. Włos na grzbiecie ma być natomiast dość krótki. Lędźwie są zupełnie płaskie i krótkie, skubiemy je więc po raz ostatni 15-25 dni przed wystawą, starając się jak najmniej zniszczyć kolor. Użycie maszynki czy nożyczek jest tu absolutnie niewskazane.

Brzuch i pachwiny częściowo skubiemy, częściowo podcinamy, gdyż są to miejsca wrażliwe na ból. Pachwiny podcinamy jednak bardzo ostrożnie, gdyż możemy wycinając włos zbyt krótko, zniekształcić sylwetkę psa.

Ogon wyskubujemy 4 tygodnie przed wystawą. Tuż przed wystawą już tylko wyrównujemy jego koniec i boki nożyczkami. Spodnia strona ogona, okolice odbytu, zad, tył ud i podudzi, aż po staw skokowy (po ścięgnie) —— mają być przed wystawą wyskubane, podcięte równo nożyczkami, a ich boki dopracowane przyrządem na żyletki. Dobre wypracowanie tej linii ma ogromne znaczenie, gdyż optycznie skraca psa i czyni go zwartym. Kątowania kończyn tylnych wtedy są lepsze. Pod ogonem włos ma być krótki.

  • Kończyny tylne

Boki ud skubiemy 8 tygodni przed wystawą, skracamy jednocześnie włos na podudziach. Pojedyncze włosy na nogach obcinamy, formując zgrabne kolumienki. Włos wewnętrznej strony ud przycinamy nożyczkami. Nożyczkami też obcinamy włos między palcami i formujemy kocią łapę. Nie należy bać się mocnego skracania futerka na bokach nóg. Zbyt długi włos na udach i podudziach powoduje ich „kowbojski" wygląd.

Psa kąpiemy najpóźniej na tydzień przed wystawą, a brodę i nogi w przeddzień. Po kąpieli włos jest napuszony i miękki. Używamy specjalnuch szamponów dla psów szorstkowłosych! 

Bardzo ciekawe graficzne informacje znajdziemy także na:

http://www.welshterrierclub.co.uk/   

w dziale ---About the breed --- trimming

Niezastąpione jest dokładne zdjęcie jakiegoś championa i chęć upodobnienia swojegopupila do niego.
Powodzenia.
  

Multimedia
Kontakt
Paweł Buryło
Skarżysko-Kamienna,
ul. Norwida 24/9
tel. 660-775-474
e-mail: le
snapolana@vp.pl